Arşiv

MODERN MİMARLIK SEMİNERLERİ II: JEAN-LOUIS COHEN
Almanya, Rusya, Fransa ve Kuzey Afrika'daki yirminci yüzyılın mimarlık ve şehircilik alanındaki çalışmaları konusunda uzmanlaşan Prof. Jean-Louis Cohen, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı’nın davetlisi olarak 7-9 Haziran 2010 tarihleri arasında modernite, mimarlık ve kent konularına odaklanan 3 seminer verdi. İlk iki seminerde, modernizasyon kavramı Barselona örneği üzerinden tartışılırken, yerel yönetim politikalarının üzerinde duruldu. Üçüncü seminer ise, Jean-Louis Cohen’in üzerinde çalıştığı İkinci Dünya Savaşı sırasındaki mimarlığı konu edildi.
Prof. Dr. Jean-Louis Cohen'in seminer dizisi, BİLGİ-MİMARLIK ve VitrA'nın ortaklaşa yürüttüğü “VitrA ile Mimari Keşif” projesi kapsamında, TÜBİTAK Konuk Bilim İnsanı Destekleme Programı’nın desteğiyle gerçekleşmiştir.

Seminer Programı:

Modernity and Modernization in Barcelona / Barselona’da Modernizm ve Modernizasyon
7 Haziran 2010 Pazartesi, 18.00-20.00

Urbanity and Politics in Barcelona / Barselona’da Kentlilik ve Politika
8 Haziran 2010 Salı, 18.00-20.00

Architecture During World War II / İkinci Dünya Savaşı Sırasında Mimarlık
9 Haziran 2010 Çarşamba, 18.00-20.00

Yer: İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü, E3-201


Jean-Louis Cohen Hakkında
Paris'te mimar ve tarihçi olarak eğitim alan Jean-Louis Cohen Avrupa ve Kuzey Amerika'da pek çok mimarlık okulunda dersler verdi. 1994'ten beri New York Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü'nde profesör olan Cohen'in çalışma alanı yirminci yüzyılın Fransa, Rusya, Almanya ve Kuzey Afrika mimarlık ve şehirciliğine odaklanıyor. Hem Avrupa hem de Amerika'da bu konularda çeşitli sergiler açan ve kitaplar yayınlayan Cohen'in kitapları arasında Le Corbusier and the Mystique of the USSR (1992), Scenes of the World to Come (1995), Casablanca, Colonial Myths and Architectural Ventures (2002) ve Above Paris (2006) bulunmakta.
İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı - santralistanbul T: +90 (212) 311 50 00 - E-posta: mimarlik@bilgi.edu.tr