Arşiv

Vitra ile Mimari Kesif / Paris Seminerleri II
VitrA ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin ortak projesi VitrA ile Mimari Keşif kapsamında, dünyanın kültür ve sanat başkenti Paris’in mimarisinin ele alınacağı iki seminer düzenlenecek. Üniversitenin Santral Kampüsü’nde saat 17:30’da başlayacak seminerlerin ilkinde, kent tarihçisi, mimar Virgine Picon-Lefebvre konuk edilecek. 9 Mayıs’taki seminerde, Paris’in La Dèfense bölgesi ele alınacak. 13 Mayıs’ta seminer verecek mimarlık tarihçisi, kuramcı Pierre Pinon ise, 1852-1870 yıllarını kapsayan ikinci imparatorluk döneminde Paris’te Baron Georges-Eugène Haussmann tarafından gerçekleşen kentsel dönüşümü anlatacak.
Kuruluşundan bu yana mimarlığı odağına alan çalışmalar yapan, iyi mimarlık uygulamalarında çözüm ort...
detay
Vitra ile Mimari Kesif: Paris Seminerleri I
Her yıl başka bir Dünya kentini çalışma alanı olarak seçen İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı, Viyana, Berlin, Londra gibi Avrupa başkentlerinden ve Chicago, Amsterdam, Barcelona ve Hamburg gibi liman kentlerinden sonra bu yıl da dünya kültür ve sanat başkenti Paris'e yoğunlaştı. Gerhard Fehl, Levent Yılmaz, Murat Belge, İhsan Bilgin, Fatih Özgüven, Necmi Zekâ ve Komet'in seminerleri ve çeşitli atölye çalışmalarıyla hazırlıklarını sürdüren BİLGİ-MİMARLIK, her yıl olduğu gibi bu yıl da Eylül ayında VitrA'nın desteğiyle süren "VitrA ile mimari keşif" programı kapsamında Paris'e düzenleyeceği keşif gezisi ile çalışmalarını tamamlayacak.
Yüksek lisans öğrencilerinin yanı sıra programın hocaları, VitrA temsilcileri ve çeşitli uzmanların ...
detay
Liman Kentleri: Amsterdam, Barselona, Hamburg
VitrA ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı'nın ortak projesi VitrA ile Mimari Keşif kapsamında yayınlanacak "Liman Kentleri: Amsterdam, Barcelona, Hamburg" başlıklı kitabın tanıtımı vesilesiyle, liman kentleri ve kentsel dönüşüm alanında dünyanın sayılı uzmanlarından Prof.Dr.Dirk Schubert 14 Kasım'da İstanbul'da "Liman Kentlerinin Dönüşümüne Avrupa'dan Bakış" başlıklı bir konferans verecek.
Schubert konferansta, son yıllarda İstanbul'un gündeminde önemli bir yere sahip olan kentsel dönüşüm...
detay
VitrA ile Mimari Keşif / Paris Seminerleri
İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı ve VitrA’nın davetlisi olarak 2008’de verdiği seminerlerle Londra'nın planlama kültürünü, 2010 yılında ise Amerika'nın kentleşme tarihini anlatan Prof.Dr. Gerhard Fehl, 16-17 Ekim 2012tarihleri arasında bu kez Paris’in planlama kültürü, şehrin üretimi ve şehir mimarlığı üzerine iki seminer verecek.
Seminer Programı: Paris 1: The ´Heavenly Jerusalem´ brought down to earth - Order an...
detay
VitrA ile Mimari Keşif: Berlin
Bilgi-Mimarlık Yüksek Lisans Programı'nın ARCH 592 Excursion 2: Dünya Kentleri dersi kapsamında, VitrA'nın desteğiyle, 31 Ağustos-7 Eylül 2012 tarihleri arasında Berlin'e inceleme gezisi düzenlendi.
Her yıl başka bir kentin incelendiği ders kapsamında yapılan gezilerde, tarihsel mirasla güncel dina...
detay
Bilgi-Mimarlık Bahar 2012 Sergi Açılışı ve Yuvarlak Masa Toplantısı: KENTSEL KARŞI-LA(Ş)MALAR
MARSHALL’ın desteğiyle gerçekleşen BİLGİ-MİMARLIK yüksek lisans atölyelerinde, geçtiğimiz yarıyıl, atölye yürütücüleri Cem Çelik/Tansel Korkmaz, Nevzat Sayın ve Murat Tabanlıoğlu yönetiminde; İstanbul’da 2020 yılında gerçekleştirilmesi planlanan Olimpiyatlar ve Olimpiyatların tetikleyeceği kentsel dönüşüm konu edildi, alternatif çözüm önerileri geliştirildi.
Çalışmaların kamuoyuna sunulduğu ve Marshall’ın desteğiyle hazırlanan serginin resmi açılışı <...
detay
ATÖLYE: Endüstriyel Cenova’nın Yeniden Kullanımı
Bilgi-Mimarlık, Mies van der Rohe Vakfı ile iş birliği çerçevesinde 14-22 Haziran tarihleri arasında Cenova’da düzenlenecek “Endüstriyel Cenova’nın Yeniden Kullanımı” atölyesine katılmak isteyen mimarlık öğrencileri arıyor. Atölye Hakkında: Akdeniz Kentleri Programı 2009’da Barselona merkezli Mies van der Rohe Vakfı ve Akdeniz’e kıyısı olan çeşitli kentlerdeki mimarlık okullarının iş birliği ile bu kentlerin üzerine beraber düşünmek, fikir alış-verişinde bulunmak ve öneriler geliştirmek üzere kuruldu. Bu kapsamda ilk uluslararası atölye çalışması 2010 yılında İstanbul’da, ikinci atölye ise 2011 yılında Barselona’da düzenlendi. Üçüncüsü 14-22 Haziran 2012 tarihleri arasında Cenova’da düzenlenecek olan atölyenin bu seneki başlığı Endüstriyel Cenova’nın Yeniden Kullanımı (Recycling Industrial Genoa). Atölye İstanbul, Barselona, Beyrut, Cenova, Marsilya, ve Kazablanka kentlerindeki ortak mimarlık okullarının öğrencileri ve öğretim üyelerinin katılımı ile gerçekleşecek. Program ve atölye ile ilgili daha geniş bilgi http://www.miesbcn.com/en/BD_en.html sitesinden sağlanabilir.
Katılımcı kurum ve üniversiteler: İstanbul Bilgi Üniversitesi, Fundació Mies van der Rohe, A...
detay
İstanbul'un Merkez(ler)i: Taksim; Süleymaniye
MARSHALL’ın desteğiyle gerçekleşen BİLGİ-MİMARLIK yüksek lisans atölyelerinde, geçtiğimiz yarıyıl, atölye yürütücüleri Cem Çelik/Tansel Korkmaz, Can Çinici, Murat Tabanlıoğlu ve Han Tümertekin yönetiminde; İstanbul’un merkezleri, Taksim ve Süleymaniye’nin kentsel dönüşümü konu edildi. Çalışmalarda, son dönemde kamuoyunda çok tartışılan kentsel dönüşüm projeleri ele alındı ve alternatif çözümler önerildi.
Çalışmaların kamuoyuna sunulduğu ve Marshall’ın desteğiyle hazırlanan serginin resmi aç...
detay
Bahar Atölyeleri: Kusurluluk
İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nin VitrA’nın desteğiyle, 4-8 Nisan 2012 tarihlerinde düzenleyeceği ”Bahar Atölyeleri”, mimarlık, tasarım ve sanat disiplinlerinden profesyoneller, sanatçılar ve akademisyenleri bir araya getiren bir atölye çalışmasıdır. Program, uluslararası bir platform içerisinde disiplinlerarası üretim ve paylaşımı teşvik etmeyi amaçlamaktadır.
Her yıl düzenlenmesi amaçlanan bu organizasyonun ilki; sanat, tasarım ve mimarlık öğrencilerini içer...
detay
Yapı Gezisi: Doğan Holding Genel Müdürlüğü
Bilgi-Mimarlık Yüksek Lisans Programı'nın ARCH 502 mimarlık atölyesi kapsamında, 20 Aralık 2011 tarihinde NSMH Mimarlık’ın imzasını taşıyan Doğan Holding Genel Müdürlüğü binasına bir inceleme gezisi düzenledi.
Altunizade'de konumlanan Genel Müdürlük Binası, ihtiyaç programı gereği farklı işlevlere hizmet edeb...
detay
VitrA ile Mimari Keşif: Hamburg
Bilgi-Mimarlık Yüksek Lisans Programı'nın ARCH 592 Excursion 2: Dünya Kentleri dersi kapsamında, VitrA'nın ve ulaşım sponsoru Sunexpress Airlines'ın desteğiyle, 11-18 Eylül 2011 tarihleri arasında Hamburg'a inceleme gezisi düzenlendi.
Her yıl başka bir kentin incelendiği ders kapsamında yapılan gezilerde, tarihsel mirasla güncel dina...
detay
Tragedyadan Felsefeye: Antik Yunan Felsefesinde İyi Yaşam
19 Ekim 2011 tarihinde Doç. Dr. Ferda Keskin “Tragedyadan Felsefeye: Antik Yunan Felsefesinde İyi Yaşam” başlıklı bir seminer vermiştir. Bu seminer ARCH 241 Mimarlık Tarihi I dersi kapsamında ve Antik Kentler gezisi öncesinde Antik Yunan felsefesine bir giriş yapmak amacıyla düzenlenmiştir.
Ferda Keskin Antik Yunan edebiyatında tanrı-insan ilişkisi üzerinden etik ve adalet kavramlarının ge...
detay
İstanbul’a gelişinin 100. yılında LE CORBUSIER'nin DOĞU GEZİSİ 1911 konferansı ve GÖRSEL KAYIT sergisi Ekim ayında İstanbul’da...
Modern mimarlığın kurucu liderlerinden olan Le Corbusier’nin 1911 yılında gerçekleştirdiği ve Türk kentlerine de uğradığı Doğu Gezisi’nin 100. yıldönümünde, BİLGİ-Mimarlık ile Fondation Le Corbusier’nin ortaklaşa düzenlediği ve Kalebodur’un ana sponsor olarak destek verdiği konferans ve sergi Ekim 2011’de İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü ve santralistanbul’da gerçekleşti.
“Le Corbusier Doğu Gezisi 1911: Mimarın Formasyonunda Seyahatin Rolü” başlıklı İstanbul ...
detay
YENİ İSTANBUL:ARNAVUTKÖY / TEHDİTLER ve İMKANLAR
MARSHALL’ın desteğiyle gerçekleşen BİLGİ-MİMARLIK yüksek lisans atölyelerinde, geçtiğimiz yarıyıl, programın hocaları Cem Çelik/Tansel Korkmaz, Mehmet Kütükçüoğlu/Banu Tomruk/Nedim Kemer, Nevzat Sayın/Emre Altürk, Murat Tabanlıoğlu ve Han Tümertekin yönetiminde ve Arnavutköy Belediyesi ile işbirliği içinde İstanbul'un yeni ilçesi Arnavutköy'ün sorunları ele alındı ve projeler aracılığıyla somut çözümler üretildi.
İstanbul'un batı ve kuzey sınırlarını oluşturan Arnavutköy İlçesi’nin ilginçliği, bir yandan M...
detay
BİLGİ-MİMARLIK / MODERN MİMARLIK SEMİNERLERİ III: ALBERTO PEREZ-GOMEZ
McGill Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Alberto Perez-Gomez, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı’nın davetlisi olarak 18 Mayıs 2011 tarihinde “Built upon Love: Architectural Longing after Ethics and Aesthetics“ (Aşk Üzerine Kurulu: Etik ve Estetik’in Ardından Mimari Özlem) başlıklı bir konferans verdi.
Konferansta, mimaride güzellik ve adalet, etik ve şiirsel arasındaki ilişkiye felsefe temelinde yakl...
detay
MARSHALL Fabrika Gezisi
Bilgi-Mimarlık yüksek lisans öğrencileri 18 Mart Cuma günü Marshall fabrikasının Dilovası’ndaki üretim kampüsünü ziyaret etti.
Boyalarla ilgili hem teorik hem de pratik eğitim alan öğrenciler aldıkları eğitimi uygulama şansı bu...
detay
Heidegger Okuması / Ömer Albayrak
10 Mart 2011 tarihinde Ömer Albayrak’ın katılımıyla gerçekleştirilen Heidegger Okuması ile, mimarların sıkça başvurduğu metin olan “The Question Concerning Technology”i ele alındı.
Tarışma, Doç.Dr. Tansel Korkmaz'ın ARCH 514 Modern Mimarlık Kuramları dersi kapsamında gerçek...
detay
MARSHALL'ın katkılarıyla düzenlenen BİLGİ-MİMARLIK ATÖLYESİ sergisi açıldı!
Bilgi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı tarafından MARSHALL’ın katkılarıyla gerçekleştirilen “2010 Güz Dönemi Atölye Projeleri: KENTSEL KESITLER” sergisi, 16 Şubat Çarşamba günü açıldı. Açılış kapsamında yapılan panelde mimarlık pratiğinin ve eğitiminin en enigmatik konusu masaya yatırıldı: BAŞLANGIÇLAR. Moderatörlüğünü Tansel Korkmaz’ın yapacağı panelin açılış konuşmalarını Ali Akay ve İskender Savaşır yaptı.
Panel, atölye yürütücüleri Cem Çelik, Can Çinici, Mehmet Kütükçüoğlu, Nevzat Sayın ve Murat Tabanlıo...
detay
BİLGİ-MİMARLIK KONFERANSLARI 10/III: BEING ON THE MOVE. URBANIZATION AND THE CULTURE OF URBAN PLANNING IN THE USA
BİLGİ-MİMARLIK’ın davetlisi olarak 2008’de verdiği seminerlerle Londra'nın planlama kültürü, şehrin üretimi ve şehir mimarlığını anlatan Prof.Dr. Gerhard Fehl, 8 Kasım Pazartesi günü verdiği seminerlerle bu kez Amerika'nın kentleşme tarihini anlattı.
"Being on the Move. Urbanization and the Culture of Urban Planning in the USA” üst başl...
detay
ARTandCITY Atölye Çalışması
BİLGİ-MİMARLIK Yüksek Lisans Öğrencileri Armağan Karabulut, Ayışığı Satıkbuğra, Can Demir, Elçin Alpar, Esra Demirtaş, Filiz Şahin, Işık Özge Özbek, İlker İğdeli, Müge Yalçın, Nazlı Öncel, Nazlı Tümerdem, Özge Açık, Ramadan Atasayan, Selin Babayiğit, hocaları Murat Tabanlıoğlu liderliğinde HafenCity Universität Hamburg'un davetiyle katıldıkları uluslararası “ARTandCITY Festival - Uluslararası Mimari Tasarım Atölyesi” etkinliğinde yaptıkları çalışma ile 2.'lik Ödülü'nü aldılar.
Bilgi Mimarlık Grubu yaptığı çalışmada var olan katmanları vurgulayarak su (Liman ve Elbe Nehri bağ...
detay
VitrA ile Mimari Keşif: Barselona
Bilgi-Mimarlık Yüksek Lisans Programı'nın ARCH 592 Excursion 2: Dünya Kentleri dersi kapsamında, VitrA'nın desteğiyle, 3-11 Temmuz 2010 tarihleri arasında Barselona’ya inceleme gezisi düzenlendi.
Her yıl başka bir kentin incelendiği ders kapsamında yapılan gezilerde, tarihsel mirasla güncel dina...
detay
MARSHALL’ın katkılarıyla düzenlenen BİLGİ-MİMARLIK ATÖLYESİ sergisi açıldı!
BİLGİ Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı tarafından, MARSHALL’ın katkılarıyla gerçekleştirilen “2009-2010 Bahar Yarıyılı Atölye Projeleri: DÖNÜŞÜM” sergisi, 11 Haziran Cuma günü saat 18:00'de açılacak. Serginin açılışında mimaride farklı bağlamlarda dönüşüm konusunun tartışılacağı bir panel yapılacak. Moderatörlüğünü Tansel Korkmaz'ın üstleneceği panele konuşmacı olarak Ömer Albayrak, Mine Özkar ve Arzu Erdem katılacak.
Sergi, Bahar Döneminde BİLGİ-MİMARLIK programında Cem Çelik/Tansel Korkmaz, Mehmet Kütükçüoğlu, Nevz...
detay
MODERN MİMARLIK SEMİNERLERİ II: JEAN-LOUIS COHEN
Almanya, Rusya, Fransa ve Kuzey Afrika'daki yirminci yüzyılın mimarlık ve şehircilik alanındaki çalışmaları konusunda uzmanlaşan Prof. Jean-Louis Cohen, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı’nın davetlisi olarak 7-9 Haziran 2010 tarihleri arasında modernite, mimarlık ve kent konularına odaklanan 3 seminer verdi. İlk iki seminerde, modernizasyon kavramı Barselona örneği üzerinden tartışılırken, yerel yönetim politikalarının üzerinde duruldu. Üçüncü seminer ise, Jean-Louis Cohen’in üzerinde çalıştığı İkinci Dünya Savaşı sırasındaki mimarlığı konu edildi.
Prof. Dr. Jean-Louis Cohen'in seminer dizisi, BİLGİ-MİMARLIK ve VitrA'nın ortaklaşa yü...
detay
Seminer: JOAN CLOS i MATHEU
İspanya Büyükelçisi Joan Clos i Matheu, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı’nın davetlisi olarak, 17 Mayıs 2010 Pazartesi günü “Barselona Örneği Üzerinden Kamusal Alan Kavramı ve Mekan Kalitesi Deneyimleri” başlıklı bir konferans verecek.
1997-2006 yılları arasında iki dönem Barselona Belediye Başkanı olarak görev yapan Joan Clos, Barsel...
detay
Seminer: Tekhne'den Teknolojiye: Martin Heidegger ve Mimarlık
8 Mart 2010 Pazartesi günü saat 10.30'da, Hasan Ünal Nalbantoğlu, Bilgi-Mimarlık'ın konuğu olarak "Tekhne'den Teknolojiye: Martin Heidegger ve Mimarlık" başlıklı bir seminer verdi.
Yer: İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü E3 Binası Mütevelli Heyeti Salonu
detay
“Geçici Kentler İstanbul” projesinin kazananları belirlendi!
2010 Avrupa Kültür Başkentleri İstanbul, Pécs ve Ruhr'un ortak projesi olarak hayata geçen ve uluslararası atölye çalışmalarıyla üç kentin öğrencilerini biraraya getiren "Geçici Kentler-2010 Avrupa Kültür Başkentleri Arasında Diyalog" (The Temporary City - A Dialogue between the European Capitals of Culture 2010) projesinin İstanbul ayağı için düzenlenen sınırlı yarışmayı kazananlar belirlendi. Öğrencilerimizden Ceyda Cihangir ve Fazıl Efe İlgen, YTÜ'den Duygu Kirişoğlu ve Müge Yorgancı ile birlikte 1. Ödül'ün sahibi oldular.
Projenin İstanbul ayağında yarışma alanı Haliç Tersanesi idi. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti A...
detay
Kore Gadeokdo Adası Uluslararası Kentsel Tasarım Proje Yarışması'nda Mansiyon Ödülü
Kore Gadeokdo Adası Uluslararası Kentsel Tasarım Proje Yarışması'nda, atölye yürütücülerimizden Cem Çelik ve öğrencilerimizden Ramadan Atasayan, Elvin Erkut, Ata Kurt ve Nazlı Tümerdem’den oluşan ekip "MANSİYON" ödülü aldı.
Detaylı bilgi için: www....
detay
Yapı Kredi Akademi'ye Yılın Eğitim Yapısı Ödülü
Atölye yürütücülerimizden Mehmet Kütükçüoğlu ve ortağı Ertuğ Uçar'ın imzasını taşıyan Yapı Kredi Bankacılık Akademisi, önemli mimarlık portallarından ArchDaily tarafından, eğitim kategorisinde "yılın en iyi binası" seçildi.
Kütükçüoğlu ve Uçar, ArchDaily’nin 13 kategoride düzenlediği “yılın yapısı” yarışm...
detay
MIPIM Architectural Review Future Project Awards 2010
MIPIM Architectural Review Future Project Awards 2010’da; atölye yürütücülerimizden Arif Suyabatmaz (Suyabatmaz Mimarlık) “Güneşli Kule” projesiyle 1.’lik Ödülü'nü, atölye yürütücülerimizden Murat Tabanlıoğlu (Tabanlıoğlu Mimarlık) “Levent Loft II” projesiyle “Recommendation” ödülünü aldı.
Ödül ile ilgili detaylı bilgi için:
detay
BİLGİ-MİMARLIK “2009-2010 Güz Yarıyılı Atölye Projeleri” Sergisi
BİLGİ-MİMARLIK Yüksek Lisans Programı tarafından, MARSHALL’ın katkılarıyla gerçekleştirilen “2009-2010 Güz Yarıyılı Atölye Projeleri” sergisi, 17 Şubat 2010 Çarşamba günü açıldı. Serginin açılışında “Mimarlık Eğitimi ve Atölye” konulu bir de panel yapıldı. Moderatörlüğünü Tansel Korkmaz’ın üstleneceği panele Arda İnceoğlu (İTÜ), Mehmet Kütükçüoğlu (Bilgi Üni.), Özgür Bingöl (MSGSÜ) ve Şebnem Yalınay (YTU) konuk olarak katıldı.
Sergide yer alan projeler, 2009-2010 akademik yılı güz döneminde BİLGİ-MİMARLIK programında Selçuk A...
detay
Geçici Kentler - 2010 Avrupa Kültür Başkentleri Arasında Diyalog
2010 Avrupa kültür başkentleri İstanbul, Pécs ve Ruhr'un ortak projesi olarak hayata geçen "Geçici Kentler - 2010 Avrupa Kültür Başkentleri Arasında Diyalog" (The Temporary City - A Dialogue between the European Capitals of Culture 2010) projesi, düzenlenen uluslararası atölye çalışmaları ile üç kentin öğrencilerini biraraya getiriyor.
Almanya'dan Dortmund Teknik Üniversitesi, RWTH Aachen Üniversitesi ve Siegen Üniversitesi; Macarista...
detay
Yapı Kredi Akademi'ye Ziyaret
Bilgi-Mimarlık Yüksek Lisans Programı'nın ARCH 503 mimarlık atölyesi kapsamında, 28 Ekim 2009 tarihinde Teğet Mimarlık'ın imzasını taşıyan Yapı Kredi Akademi'ye bir inceleme gezisi düzenledi.
Yapı Kredi Bankası'nın Gebze'deki Bankacılık Üssü'ne eklenen bina, kampüsün ortogonal vaziyet planın...
detay
VitrA ile Mimari Keşif: LONDRA, Metropol ve Mimarlık Sergisi
İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin mimari tasarım yüksek lisans programı Bilgi-Mimarlık ve VitrA’nın işbirliğiyle santralistanbul’da düzenlenen “VitrA ile Mimari Keşif: LONDRA / Metropol ve Mimarlık” başlıklı sergi, 13 Ekim-15 Kasım 2009 tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırladı. Sergi; programın akademik kadrosu, atölye yöneticileri ve öğrencilerinin, VitrA’nın desteğiyle Londra’ya yaptığı keşif gezisi sırasında, Mimar ve Fotoğraf Sanatçısı Cemal Emden’in objektifine takılan görüntülerden oluşuyor.
Prof. Dr. İhsan Bilgin’in küratörlüğünü üstlendiği sergide, ilk dünya metropolü Londra, “...
detay
ARCH 592 Excursion 2 (Dünya Kentleri): Amsterdam
Bilgi-Mimarlık Yüksek Lisans Programı'nın ARCH 592 Excursion 2: Dünya Kentleri dersi kapsamında, Eczacıbaşı/VitrA'nın desteğiyle, 11-19 Temmuz 2009 tarihleri arasında Amsterdam'a inceleme gezisi düzenlendi.
Her yıl başka bir kentin incelendiği ders kapsamında yapılan gezilerde, tarihsel mirasla güncel dina...
detay
Girift - Mimarlıkta Hesaplamalı Teknolojiler Tasarım ve Üretim Projeleri Sergisi
İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı’nın “ARCH 575 Mimarlıkta Hesaplamalı Teknolojiler” dersi kapsamında, 2008-09 akademik yılı bahar döneminde üretilen projelerin yer aldığı sergi 25 Eylül'e kadar santralistanbul’da ziyaretçilerini bekliyor.
Sergiye adını veren “girift” kavramı; 2003’de Huseyin Chalayan’dan Jesse Rei...
detay
BİLGİ MİMARLIK ATÖLYESİ 2008-2009: Kağıthane Koridoru Kentsel Dönüşüm Projeleri Sergisi
İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı BİLGİ-MİMARLIK Atölyesinde gerçekleştirilen "Kağıthane Koridoru, Kentsel Dönüşüm Projeleri" başlıklı sergi, 5 Haziran-27 Aralık 2009 tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırladı.
Sergide yer alan projeler, 2008-2009 akademik yılında BİLGİ-MİMARLIK Atölyesinde, Can Çinici, Mehmet...
detay
MODERN MİMARLIK SEMİNERLERİ I
Prof. Zeynep Çelik, 4-13 Mayıs 2009 tarihleri arasında "MODERNİTE, MİMARLIK VE ŞEHİR" başlığı altında 4 seminer verdi. Seminer dizisinde, 1850’li yıllardan 1914’e kadar olan zaman diliminde, kentlerdeki modernleşme karşılaştırmalı olarak ele alındı. Yapılan değerlendirmede; Paris, Viyana, Chicago başta olmak üzere Avrupa ve Kuzey Amerika’daki kentsel dönüşümlerin yanı sıra İstanbul, Kahire gibi batı-dışı şehirlerdeki kentsel dönüşümler irdelendi. Kuzey Afrika’daki Fransız koloniyal düzen, Osmanlı modernleşmesinin etkilediği Ortadoğu şehirleriyle (Kudüs, Damascus, Aleppo ve Sana) karşılaştırılarak incelenecektir. Mimari ve kentsel değişimler, kültürel, sosyal, politik ve ekonomik bağlamlarıyla ele alındı ve bugüne yansımaları sorgulandı.
Seminer Programı PARIS 4 Mayıs 2009 Pazartesi, 17.00-19.00 VIENNA AN...
detay
Aga Khan Mimarlık Ödülü Semineri: İş Yerlerinin Dönüşümü
12-13 Ocak 2009 tarihlerinde İstanbul'da, uluslararası mimarlık alanının en önemli ödüllerinden biri olarak benimsenen Aga Khan Mimarlık Ödülü tarafından bir mimarlık semineri düzenlendi. İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleşen seminer, santralistanbul'da “İş Yerlerinin Dönüşümü” başlığı altında yapıldı.
2008-2010 dönemi ödülü kapsamında gerçekleştirilen bu etkinliğin Istanbul organizasyonunu World Arch...
detay
VitrA ile Mimari Keşif: 'Viyana Chicago' Sergisi İzmir'de!
İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı BİLGİ-MİMARLIK ve VitrA’nın işbirliğiyle hazırlanan "VitrA ile Mimari Keşif: Viyana Chicago - Metropol ve Mimarlık" başlıklı sergi, İzmir Mimarlar Odası’nın gerçekleştirdiği Mimarlık Haftası’08 kapsamında 13-19 Ekim tarihleri arasında İzmir Resim Heykel Müzesi’nde ziyaretçilerini ağırladı.
Sergi kapsamında, 14 Ekim 2008 Salı günü ise İzmir Atatürk Kültür Merkezi’nde, “Metropol...
detay
Vitra-Artema-EKS Fabrika Gezisi
Bilgi-Mimarlık Yüksek Lisans Programı’nın ARCH 591 Excursion 1 dersi kapsamında, 9-10 Mayıs 2008 tarihleri arasında Bozüyük'teki Vitra, Artema ve EKS fabrikalarına inceleme gezisi düzenledi.
Gezinin ilk gününde Vitra ve EKS fabrikalarının, ikinci gününde ise Artema fabrikasının üretim sürec...
detay
ARCH 592 Excursion 2 (Dünya Kentleri): Londra
Bilgi-Mimarlık Yüksek Lisans Programı'nın ARCH 592 Excursion 2: Dünya Kentleri dersi kapsamında, Eczacıbaşı/VitrA'nın desteğiyle, 5-13 Temmuz 2008 tarihleri arasında Londra'ya inceleme gezisi düzenlendi.
Her yıl başka bir kentin incelendiği ders kapsamında yapılan gezilerde, tarihsel mirasla güncel dina...
detay
Çevresel Veri ve Sayısallaştırma: GIS Atölye Çalışması
Çevresel verilerin sayısal ortama aktarılması ve farklı temsiliyet ortamlarında haritalanabilmesi amacıyla geliştirilmiş olan GIS programının 24-27 Haziran 2008 tarihleri arasında, Harvard GSD öğretim üyesi Paul Cote tarafından yürütülen bir atölye çalışması ve konferans dizisiyle eğitimi verildi.
GIS programı Şehir ve Bölge Planlama, Mimarlık, Peyzaj Tasarımı ve Haritacılık disiplinleri için çev...
detay
Bilgi Mimarlık ve Milano Politeknik Proje Sergisi: 'Yenikapı Transfer Noktası'
Bilgi Mimarlık’ın ve Milano Politeknik’in 2007-08 akademik yılı güz döneminde yürüttüğü ortak stüdyo çalışmalarını konu edinen “Yenikapı Transfer Noktası” başlıklı sergi 28 Mayıs-28 Haziran 2008 tarihinleri arasında ziyaretçilerini ağırladı. Sergide, Marmaray projesinin hayata geçmesinin ardından Yenikapı’nın İstanbul’un en hareketli transfer noktalarından biri haline geleceği öngörüsüyle iki üniversitenin öğrencileri tarafından hazırlanan projeler yer aldı.
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın desteğiyle düzenlenen serginin açılış günü kon...
detay
VitrA ile Mimari Keşif: 'Viyana Chicago' sergisi 1 Haziran 2008'e kadar uzatıldı!
İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı BİLGİ-MİMARLIK ve VitrA'nın işbirliğiyle gerçekleştirilen “VitrA ile Mimari Keşif: Viyana Chicago - Metropol ve Mimarlık” başlıklı sergi, 12 Mart’ta kapılarını ziyaretçilere açtı. Santralistanbul’da düzenlenen serginin açılış günü, "Metropol ve Mimarlık" konulu bir panel düzenlendi. Prof. Dr. Günkut Akın, Prof. Dr. İhsan Bilgin, Doç. Dr. Sibel Bozdoğan*, Prof. Dr. Murat Güvenç ve Doç. Dr. Tansel Korkmaz'ın katıldığı panelde, iki kent arasındaki farklılıklar ve benzerlikler dinleyicilerle paylaşıldı.
İstanbul Bilgi Üniversitesi Rektörü Aydın Uğur'un açılış konuşmasıyla başlayan panelde, Eczacıbaşı İ...
detay
Londra Seminerleri
Prof. Gerhard Fehl*, Londra'nın planlama kültürü, şehrin üretimi ve şehir mimarlığı (17.-20. yüzyıllar) üzerine 6-10 Mart 2008 tarihleri arasında santralistanbul kampüsünde 4 seminer verdi.
Londra'nın planlama kültürü, şehrin üretimi ve şehir mimarlığı; kamusal ve özel alt yapı; şehrin yen...
detay
Bilgi'de Arkimeet: Bolles+Wilson
Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı ve Arkitera Mimarlık Merkezi işbirliği ile düzenlenen Bilgi’de ARKIMEET Konferanslar serisinin dördüncüsü, 15 Kasım 2007 Perşembe günü santralistanbul’da Julia B. Bolles-Wilson ve Peter L. Wilson'ın katılımıyla gerçekleşti.
Konferansta Julia B. Bolles-Wilson ve Peter Wilson, projeleri üzerinden mimarlık anlayışlarını dinle...
detay
Konferans: Hashim Sarkis
Harvard GSD (Graduate School of Design) öğretim üyesi Prof. Hashim Sarkis, 2 Ekim Salı günü saat 14.00'te santralistanbul'da bir konferans verdi. "Recent Projects" başlıklı konferansta Sarkis, işlerini anlattı.
Hashim Sarkis Hashim Sarkis is the Aga Khan Professor of Landscape Architecture and Urbanis...
detay
Mimarlıkta Stl: CAD-CAM Atölye Çalışması
İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı ve Yıldız Teknik Üniversitesi ortaklığında santralistanbul'da Şebnem Yalınay Çinici ve Onur Yüce Gün yönetiminde 10-16 Eylül 2007 tarihleri arasında yürütülen çalışmayla günümüz mimari tasarım araştırmasında ortaya çıkan güncel sayısal tasarım ve üretim araçlarını birbirleriyle kurdukları ilişkide sundukları olanaklarıyla tanıtmak ve sorgulamak hedeflendi.
Son yıllarda tanıdık bir terim haline gelen “Hesaplamalı Tasarım” bir yandan mimarlıkta ...
detay
ARCH 592 Excursion 2 (Dünya Kentleri): Chicago
Bilgi-Mimarlık Yüksek Lisans Programı’nın ARCH 592 Excursion 2: Dünya Kentleri dersi kapsamında, Eczacıbaşı/Vitra-Artema’nın desteğiyle, 16-25 Temmuz 2007 tarihleri arasında Chicago’ya inceleme gezisi düzenlendi.
Her yıl başka bir kentin incelendiği ders kapsamında yapılan gezilerde, tarihsel mirasla güncel dina...
detay
BİLGİ-MİMARLIK İlk Mezunlarını Verdi!
BİLGİ-MİMARLIK 7 Temmuz 2007 tarihinde, Dolapdere Kampüsü'nde yapılan törenle ilk mezunlarını verdi.
İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin yöneticileri, programın destekçileri ve programın akademik kadrosu t...
detay
Workshop: 'Housing Profiles in Istanbul'
İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı ve Eidgenossische Technische Hochschule Zurich (ETH) işbirliği ile 13-19 Mayıs 2007 tarihleri arasında, yerli ve yabancı mimarlık öğrencilerini buluşturan bir workshop düzenlendi. Arkitera Mimarlık Merkezi'nin iletişim sponsorluğunu üstlendiği çalışma, İstanbul’da konut tasarımını konu edindi.
Housing Profiles in Istanbul” başlığı altında düzenlenen workshop, Avrupa'nın en...
detay
Bilgi-Mimarlık Atölyesi Fikir Projesi Yarışması Sergisi
Bilgi-Mimarlık 2006-2007 akademik yılı atölye etkinlikleri kapsamında ve Bilgi-Mimarlık programına kayıtlı öğrenciler arasında, Galata A.Ş. tarafından, geçtiğimiz ay bir fikir projesi yarışması düzenlendi. Mart ayında sonuçlanan ve kolokyumu yapılan yarışmaya katılan tüm projeler, 13 Nisan-11 Haziran tarihleri arasında, yarışmada konu edilen binada sergilendi.
Açılışı 13 Nisan akşamı, 2 Numaralı Koruma Kurulu Başkanı Prof.Dr. Mete Tapan'ın ve Beyoğlu Belediye...
detay
Konferans: Campus Design
İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı, 5 Nisan 2007 tarihinde Hollandalı mimar Kees Christiaanse'yi ağırladı. Christiaanse, ETH’ın Mimarlık ve Kentsel Tasarım Bölümü’nde Kerstin Hoeger ile birlikte yürüttüğü "Campus Design" projesini izleyicilerle paylaştı.
Kampüs tasarımının gelecekte daha önemli bir rolü olacağından yola çıkarak başlatılan araştırma proj...
detay
Galata A.Ş.'nin Bilgi-Mimarlık Atölyesi kapsamında açtığı fikir projesi yarışması sonuçlandı!
Galata A.Ş., Bilgi-Mimarlık Atölyesi kapsamında 20 Ekim 2006 tarihinde bir fikir projesi yarışması açmıştır. Yarışmanın konusu, İstanbul - Beyoğlu’nda Ahududu (Sadri Alışık) Sokak üzerindeki 465 ada, 11 ve 24 nolu parseller üzerindeki alanda “kentsel yenileme” kapsamında mixed-use (karışık kullanım) bir yapının tasarımıdır. Belirlenen alanda konut projesi tasarımı ve yine proje alanı içinde yan işlev olarak sanat ve kültür ile ilgili birimler tasarlanması istenmiştir.
Galata A.Ş.'nin Bilgi-Mimarlık Atölyesi kapsamında açtığı fikir projesi yarışmasına toplam 19 kişi (...
detay
Konferans: Eduardo Souto de Moura
Bilgi’de ARKIMEET Konferanslarının 3.sü, 22 Şubat 2007 tarihinde Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü’nde Eduardo Soute De Moura’nın katılımıyla gerçekleşti. Lafarge Türkiye sponsorluğunda gerçekleşen konferansta Moura, çalışma prensiplerini Braga Belediye Stadyumu örneği üzerinden anlatırken, mimarisine etki eden unsurları da dinleyiciler ile paylaştı.
Eduardo Elisio Marchado Souto de Moura 1952, Oporto, Portekiz doğumludur. Oporto Güzel Sanatlar Okul...
detay
EAA-Emre Arolat Architects “Emerging Architecture” Ödülünü Kazandı
AR Awards for Emerging Architecture” mimarlık ödülünün jüri çalışmaları sona erdi ve sonuçlar 30 kasım gecesi Londra'da yapılan bir resepsiyonla açıklandı. İlki 1999 yılında düzenlenen ve bu yıl sekizincisi gerçekleştirilen etkinlik, dünyadaki en önemli mimarlık ödüllerinden biri olarak kabul ediliyor. Her yıl tüm dünyadan aday olan 45 yaş altı mimarlara, bitirmiş oldukları yapılarla ilgili olarak verilen bu ödüller için bu yıl 53 farklı ülkeden toplam 462 katılım gerçekleşti. EAA-Emre Arolat Architects, 10 ödülden birisini kazanan Türkiye'deki ilk mimarlık bürosu oldu.
Emerging Architecture ödülleri, mimarlığın sadece biçimle ilgilenen buyurgan bir sanat olarak ele al...
detay
BİLGİ-MİMARLIK 501 Atölyesi'nin TOKYO metropolünü konu edinen ürünleri VENEDİK MİMARLIK BİENALİ'nde sunuldu ve sergilendi
Dünyanın başlıca mimarlık buluşmalarından olan Venedik Mimarlık Bienali’nin bu yıl onuncusu düzenlendi. Şehirler, Mimarlık ve Toplum başlığı altında düzenlenen ve dünyanın öncü mimarları ile kuramcılarına konferanslar ve sergiler aracılığıyla ev sahipliği yapan bienalin direktörü R. Burdett bu yıl ilk defa bienalin açılışıyla başlayıp iki ay sürecek bir öğrenci atölyesi düzenlenmesine öncülük yaptı.
Bu atölyeye İtalyan mimarlık okullarının dışında dünyanın en tanınmış mimarlık okulları (Harvard GSD...
detay
Konferans: Bjarke Ingels
PLOT mimarlık ofisinin kurucu ortağı ve B.I.G. ofisinin kurucusu Bjarke Ingels, 23 Kasım 2006’da, “Bilgi’de Arkimeet” konferanslarının konuğu oldu. Schneider Electric’in desteğiyle, Arkitera Mimarlık Merkezi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı’nın ortaklaşa düzenlendiği konferansta Danimarkalı genç mimar, projeleri ve mimari yaklaşımıyla ilgili bir sunuş yaptı.
Türkiye’de daha çok Kopenhag’da tasarladığı radikal cami projesi ile bilinen Bjarke Inge...
detay
EAA-Emre Arolat Architects, “…nazaran,” Sergisi
EAA-Emre Arolat Architects, “…nazaran,” sergisi, 12 Eylül-14 Ekim tarihleri arasında Milli Reasürans Sanat Galerisi'nde ziyaretçileriyle buluştu. Sergi, mimarlığın ve tasarımın modern dünyada fazlasıyla talep edilir bir fenomene dönüştüğü, ancak paradoksal olarak kendi kendisini anlamlı bir biçimde yeniden üretmekte zorlandığı bir tür tıkanıklık dönemine denk gelmesi açısından ilgi çekiciydi.
Emre Arolat bugün 43 yaşında olan bir mimar. Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun olduktan heme...
detay
2006 BETONART Mimarlık Yaz Okulu
2006 BETONART Mimarlık Yaz Okulu, çimento ve betonun alternatif kullanım olanaklarını araştırmak, çevre duyarlılığını ve fiziksel çevre kalitesini artırmak amacıyla, 22-29 Temmuz 2006 tarihleri arasında Kayseri’de gerçekleştirildi.
İhsan Bilgin ve Han Tümertekin küratörlüğünde ve Murat Uluğ, Sait Ali Köknar, Sencer Erkman, Hakan H...
detay
ARCH 592 Excursion 2 (Dünya Kentleri): Viyana
Mimarlık Yüksek Lisans Programı’nın ARCH 592 Excursion 2: Dünya Kentleri dersi kapsamında, Eczacıbaşı/Vitra-Artema’nın desteğiyle, 1-9 Temmuz 2006 tarihleri arasında Viyana’ya bir inceleme gezisi düzenlendi.
Gezi, tarihsel mirasla güncel dinamikleri birarada barındıran kenti, makro formları ile ara kesitler...
detay
Bilgi Öğrenci Projesi Ödülü 2006
Kazananlar: (Soyadı sırasına göre)
 • Evrim Elevli (Osmangazi Üniversitesi),
 • Şeyda Öz (Kültür Üniversitesi)
 • Mert Velipaşaoğlu (Ortadoğu Teknik Üniversitesi)
  Yedekler:
 • 1. Yedek: Hakan Demirel (Yıldız Teknik Üniversitesi)
 • 2. Yedek: Efe Öner(İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü)
 • 3. Yedek: Gonca Karaboran (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi)
 • Mimarlık eğitiminde uluslararası standartları gözeten yeni bir modelin oluşmasında öncü rolü oynamak...
  detay
  Konferans: Kees Christiansee
  Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı ve Arkitera Mimarlık Merkezi’nin işbirliği ile düzenlenen Bilgi’de ARKIMEET Konferanslar Serisi'nin ilk konuğu Hollandalı mimar Kees Christiaanse oldu. Christiaanse, 25 Mayıs 2006 tarihinde Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü'nde bir konuşma gerçekleştirdi.
  Kentsel Yenileme, Kentsel Dönüşüm, Yeni Yerleşim Projeleri Ulusal ve uluslararası olmak üzer...
  detay
  Bilgi-Mimarlık Venedik Mimarlık Bienali’nde
  “Santral İstanbul” Venedik Mimarlık Bienali’nde Sergileniyor İstanbul Bilgi Üniversitesi'ne ait Santral İstanbul projesi, 5 Eylül-19 Kasım 2006 tarihleri arasında açık kalacak 10. Venedik Mimarlık Bienali’nde sergileniyor. Bienal’in “City Projects” başlığı altında “İstanbul” bölümünde yerini alan Santral İstanbul; İhsan Bilgin, Emre Arolat, Nevzat Sayın, Han Tümertekin, Trafo Mimarlar, DS Mimarlık ve Akın Barlas’ın yoğun emekleriyle ortaya konan bir kentsel dönüşüm projesi. Proje, 2006 yılı içinde faaliyete geçecek.
  Uluslararası Atölye Çalışmasına Davet Bilgi-Mimarlık Yüksek Lisans Programı öğrencileri, Tan...
  detay
  Tartışma: Kartal ve Çekmece Projeleri
  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi (İMP) tarafından Türkiye dışından yabancı altı mimara hazırlatılan Kartal ve Küçükçekmece Kentsel Dönüşüm projeleri 29 Nisan 2006 tarihinde Bilgi Üniversitesi’nde düzenlenen bir toplantıyla tartışıldı.
  Başkanlığını İhsan Bilgin’in yaptığı toplantıya konuşmacı olarak Günkut Akın, Emre Arolat, Ayd...
  detay
  Bilgi Mimarlık Atölyesi Sergisi
  İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı öğrencilerinin ürettiği projeler 16-31 Mart 2006 tarihleri arasında sergilendi.
  Mimarlık alanında uluslararası standartları gözeten yeni bir model oluşturarak öncülük etmeyi hedefl...
  detay
  Bilgi Öğrenci Projesi Ödülü 2005
  Emre Arolat, Alpaslan Ataman, Aykut Köksal, Mehmet Kütükçüoğlu, Nevzat Sayın, Han Tümertekin ve Atilla Yücel’den oluşan jüri 22-25 Haziran 2005 tarihleri arasında yaptığı çalışmayı sonuçlandırdı.
  Ödüle aday olan 44 adet proje içinden (soyadı sırasıyla), Sinem Serap Duran (ODTÜ), Orhun Ülge...
  detay
  Silahtarağa Atölyeleri
  Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı'nın omurgasını teşkil eden atölyelerin jeneriği niteliğinde tasarlanan Silahtarağa Atölyeleri, programın akademik kadrosuyla lisans öğrencilerini "iş yapma ve düşünce üretme" ortamında buluşturmak amacıyla 15-17 Nisan 2005 tarihleri arasında gerçekleşti.
  Atölye'nin Konusu Silahtarağa Elektrik Santralı 1910'larda Haliç'in bitim noktasında, İstanb...
  detay
  İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı - santralistanbul T: +90 (212) 311 50 00 - E-posta: mimarlik@bilgi.edu.tr