santralistanbul ve İstanbul Bilgi Üniversitesi
Programın 2005-2006 ve 2006-2007 akademik yılı Dolapdere Kampüsü içindeki Mimarlık Atölyesi’nde gerçekleşmiştir. İstanbul Bilgi Üniversitesi Kuştepe ve Dolapdere kampüslerinden sonra Haliç’teki eski Silahtarağa Elektrik Santralı tesislerinin bulunduğu alanda, buradaki endüstri anıtlarını da kapsayan santralistanbul adı altında yeni bir kültür merkezini hayata geçirmiştir.


Genel Görünüm
İçinde sanat ve enerji müzeleri, sanat galerileri ve rekreasyon tesislerinin yer aldığı santralistanbul'da, ağırlığını “Arts and Humanities” kapsamındaki lisans ve lisans-üstü programlarının yer alacağı düşük yoğunluklu eğitim tesisleri bulunmaktadır.


Çağdaş Sanatlar Merkezi


Enerji Müzesi

Mimarlık eğitimi, 2007-2008 akademik yılından itibaren santralistanbul içinde Mimarlık programı için özel olarak tasarlanmış ünitede sürdürülmektedir. Eğitim süreci proje kritiği ve ders/seminer saatleri ile sınırlı olmayan bir biçimde kurgulandığı için; öğrencilerden santralistanbul'un ve üniversitenin diğer aktivitelerinden, birbirlerinden ve akademik kadrodan sürekli beslendikleri ve sinerji oluşturdukları, haftanın tüm zaman dilimlerini kapsayan “full-time” öğrencilik mesaisi beklenmektedir.


Eğitim Yapıları

Fotoğraflar: Cemal Emden

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı - santralistanbul T: +90 (212) 311 50 00 - E-posta: mimarlik@bilgi.edu.tr